Web SitesiWeb Sayfasıİnternet Sitesi…veya siz nasıl isimlendirmek isterseniz…

Günümüzde her an her yerde artık karşımıza çıkan terimler yukarıda saydıklarımız. Artık olmazsa olmazlar arasında yerini alan bir yüz web siteleri. Peki nedir, ne işe yarar, ne gibi kazançlar sağlar, nasıl yapılır,nasıl yaptırılır…ve benzeri sorular…

Bu benzeri soruları da saymaya kalkarsak kişiden kişiye göre bir çok yeni soru ve bir çok cevap sayabiliriz ama bu kadar kargaşa arasında gelin biz bir Web Sitesi ne gibi artılar sağlar ondan bahsedelim.

Artık hemen hemen her evde bir bilgisayar ve internet bulunmakta. Neredeyse herkes internet ve web siteleriyle bir şekilde etkileşime geçmekte. O yüzden web sayfasına kısaca dünyaya açılan yeni bir pencere olarak bakmak bizce en güzel bakış açısı olacaktır.

Şimdi kendinizi bir pencerenin önünde hayal edin ve gözlerinizi kapatın. Dışarıda milyonlarca insan var. Ve sizin bu pencere sayesinde milyonlarca insana ulaşma imkanınız olduğunu hayal edin… Evet aslında bu kadar basit…

Tabi her güzel şeyde  olduğu gibi bununda bir takım püf noktaları var. İnternetin her geçen gün inanılmaz bir hızla yaygınlaşması; web sitelerinin sayısında ki artışı da önlenemez bir hale getirdi. bu artışın getirdiği rekabette Web Tasarım da bir çok yeni teknoloji ve yeniliği de beraberinde getirdi. İşte bu yüzden bir Web Sitesi yaptırmadan önce mutlaka profesyonel destek almak rekabetin getirdiği zorunluluklardan biri haline geldi. İnternetin bu kadar geniş ve ulaşılmasının kolay olması ve web sitelerindeki artış seçenekleri artırdı. bu artış da bir çok web sitesinin arkada yani geri planda kalmasına neden oldu.

Artık bir web sayfasına sahip olmaktan ziyade arama motorlarında görünür, kullanıcıların daha kolay ulaşabildikleri web sayfasına sahip olmak gerekmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu

SEO ya da Arama Motoru Optimizasyonu  uzmanlık gerektiren planlı bir çalışma programıdır. Bir websitesinin istenilen anahtar kelimelerde arama sonuçlarında ön sıralarda çıkmasını temin etmektir. Bu çalışma basit görünmesine rağmen son derece titizlik ve bilgi birikimi gerektiren oldukça uğraşlı bir yoldur.

Peki nedir bu SEO;

ingilizce “Search Engine Optimisation” kelimelerinin kısaltması demek olan SEO, Google, Yahoo, Bing gibi arama motorlarında sitenizin yapılan sorgulamalarda ön sayfalarda yer almasını sağlamak için yapılan çalışmaların bütünüdür.

Seo Neden önemlidir?

Websitesinin görsel güzelliği, kullanışlı olması ve çok miktarda doğru bilgi sunması onun arama motorlarında ilk sayfada görünmesini sağlamaz. Müşterilerine yapılan sorgularda ulaşamayan bir sitenin tanıtım, pazarlama ve satış açısından sahibine hiç bir getirisi olmaz. Sunulan hizmetin yada ürünün arama motorlarında yapılan sorgulamalarda bulunabilir olması için SEO çalışmalarının tasarım ile birlikte yürütülmesi ve sitenin arama motorlarının çalışma mantığına göre oluşturulması gerekir.

Arama motorlarının kullanımı;

Günümüzde İnternet kullanıcıları internet sitelerinin adreslerini bile arama motorlarının sorgu çubuğuna yazıp çıkan sonuca göre davranmaktadırlar. Yaptıkları sorgulamalarda ise arama motorunun önerdiği sorguyu tercih etmekte ve SEO çalışmaları titizlikle yapılmış popüler sitelere yönlendirilmektedirler.

Arama motorlarının siteyi tanıma mantığı;

Kullanıcıya her zaman ihtiyacı olanı sunmaya çalışan arama motorları son derece dinamik yapıya sahiptirler. Sürekli yenilik peşinde koşarlar ve derecelendirme kriterlerini de sürekli olarak değiştirirler.

Arama motorlarının iki ana fonksiyonu vardır.
a- Okuma ve çözümleme
b- Cevaplar oluşturma

Bu iki temel olguda en önem verdiği şey ise kullanıcının websitenizin sayfalarınızda aradığının karşılığını ne kadar bulabiliyor olduğu ve içeriğinizin ne kadar tatmin edici olduğudur. Bu fonksiyonları gerçekleştirmek için arama motorları sitelere örümcek diye adlandırılan küçük yazılımlar gönderirler. Bunlarla siteyi baştan aşağı dolaşırlar ve indexleme yaparlar. Daha sonra kullanıcıların sorgularına karşılık gelen cevapların ne kadarı sitenizde mevcut bunun bir çalışmasını yaparak siteyi kendi algoritmalarında bir sıraya sokarlar.

Çalışacağınız doğru SEO uzmanını seçmenin ne güzel yolu yapmış olduğu işlere ve referanslarına bakmaktır. SEO yaptığı Websitelerinde hangi sorgularda ne kadar sürede hangi konuma getirdiği firmanın güvenilirliğini gösteren en güzel kıstastır.
Planlı ve titiz bir çalışma neticesinde SEO uygulaması yapılan bir site “kalıcı olarak” hak ettiği yere emin adımlarla tırmanır ve hak etmeyi sürdürdüğü sürece orada kalmaya devam eder.