Site Loader

Şu anda beta sürümü olan “HTC Power To Give” uygulamasının amacı, toplumun en büyük sorularına cevap bulmak adına akıllı telefon sahiplerini harekete geçirerek kullanmadıkları işlem güçlerini serbest bırakmalarını sağlamaktır. Şu anda kanser, AIDS ve Alzheimer hastalıklarına karşı verilen savaş, her çocuğun temiz içme suyuna sahip olması için yürütülen çalışmalar ve hatta dünya dışı yaşam araştırmaları, gönüllü bilgi işlem platformları tarafından ele alınmaktadır.

Akıllı telefon sahiplerinin telefonlarını kullanarak tıp, bilim ve ekoloji de dahil olmak üzere önemli araştırma alanlarına somut destek verebilmelerini sağlayan HTC Power to Give projesi, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’den Dr. David Anderson ile ortaklaşa geliştirildi. Proje, dünyanın en büyük gönüllü bilgi işlem girişimini destekleyecek ve küresel akıllı telefon ağının bilgi işlemeye ilişkin güçlü imkânlarından faydalanacaktır.   

Rakamsal Veriler

HTC Power To Give sayesinde, bir proje için çalışan bir milyon HTC One akıllı telefonu, dünyanın en iyi 30 süperbilgisayarı’ndan (bunlardan biri PetaFLOP’tur) birine eşdeğer bir işlem gücü sunabilir. Bu şekilde, aynı veri hacmini analiz etmek için yıllarca çalışması gereken kuruluşların araştırma döngüleri kayda değer bir şekilde kısalacaktır. Örneğin, kullanıma sunulan benzeri programlardan biri IBM’in “World Community Grid” sistemidir. Bu sistem insanlara, bilgisayarlarının, akıllı telefonlarının veya tabletlerinin kullanılmayan bilgi işlem gücünü insani araştırmalara bağışlama imkânı vermekte; onlara, bilimin ilerlemesine katkıda bulunma imkânı tanımaktadır. “World Community Grid” gönüllülerinin bugüne kadar ileri teknolojiye yaptığı katkı yaklaşık 900.000 yıllık bilgi işlem süresine eşdeğerdir.

Geleceğin sınırsız potansiyeli

HTC Yönetim Kurulu Başkanı Cher Wang şu yorumlarda bulundu; “Biz mobil sektöre değişiklik getirmek adına inovasyonu sıklıkla kullandık; ancak bu program, vizyonumuzu bir adım ileriye taşımaktadır. HTC Power To Give ile arzumuz, herkesin akıllı telefonlarında kullanmadıkları bilgi işlem gücünü projelere tahsis edebilmesi, dünyayı değiştirme potansiyeli olan projelere katkıda bulunabilmesidir.”

Cher Wang sözlerine ek olarak şunları söyledi, “Yalnızca bir milyon HTC Power To Give’i kullanan akıllı telefonun etkisini tartışıyoruz; ancak uzmanların tahminlerine göre sadece 2013 senesinde 780 milyon Android telefon yüklemesi yapıldı. Söz konusu Android telefon kullanıcılarının yalnızca küçük bir kısmının, kullanmadıkları bilgi işlem gücünü hepimizi ilgilendiren soruların cevabını bulmaya yönlendirebilmesi durumunda çocuklarımızın geleceğini nasıl değiştirebileceğimizi hayal edin.”

Ortak Bilgi İşlem Girişimi BOINC‘nin yaratıcısı olan Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’den Dr. David Anderson ise; “HTC “Power To Give” dünyanın en büyük gönüllü bilgi işlem girişimini destekleyecektir ve bu proje, yıllar içinde dünyayı büyük ölçüde etkileyecektir. Bu her şeyi değiştirir” ifadelerinde bulundu.

Kolay Katılım Koşulları

Akıllı telefon sahipleri, HTC Power To Give uygulamasını Google Play™ mağazasından indirdikten sonra, telefonlarının bilgi işlem gücünün bir kısmını hangi araştırma programına yönlendireceğini seçebilir. Sonrasında ise HTC Power To Give, telefon şarj olurken ve bir kablosuz internet bağlantısına bağlıyken çalışacak ve insanlara masalarında otururken veya evde dinlenirken dünyayı değiştirme imkânı sunacaktır.

HTC Power To Give teknolojisinin beta sürümü Google Play mağazasından indirilebilecek ve ilk olarak HTC One ailesi, HTC Butterfly ve HTC Butterfly S ile uyumlu olacaktır. Beta sürümünün deneme süreci ilerlerken HTC, önümüzdeki altı ay içinde söz konusu uygulamayı diğer Android akıllı telefonlar içinde daha geniş çapta kullanılabilir hale getirmeyi planlamaktadır.

HTC Power To Give projesi; Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’den Ortak Bilgi İşlem Girişimi BOINC’nin yaratıcısı Dr. David Anderson ve Küresel Marka Danışmanlığı Fearlessly Frank ortaklığında geliştirilmiştir.

Post Author: admin