Site Loader

Bilgisayar; kullanıcıdan çeşitli bilgiler alan, bunları saklayabilen, ihtiyaç duyulduğu zamanlarda bu bilgileri geri getirebilen bu yönü ile geçmişli yıllarda hesap makinesi olarak tanımlanma özelliğinden ayrılan aritmetik ve mantıksal işlemler yapabilen elektronik bir araçtır. 1945 yılında Pennsy Ivania üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan ilk bilgisayar ENİAC adını alan dev bir makinedir. 1969 yılından itibaren yarı iletkenler ile çok küçük alanlara sığabilen devreler üretilmesiyle bilgisayarlar şu anki kullanım boyutlarına gelmiştir.

Çeşitli amaçlarla kullandığımız elektronik kısmına donanım, program kısmına ise yazılım denilen bilgisayarın çalışma yapısı

– Bilginin girişi

– Bilginin saklanması

– Bilginin işlenmesi

– Bilginin çıkışı olarak dört genel maddede toplanır.

Çalışma yapısının bu kadar detaylı, donanım birimlerinin bu kadar fazla, kullanımının hızlı olmasıyla beraber aynı zaman da hassas bir yapıya sahip olması sebebi ile zaman içerisinde bilgisayar tamirine ihtiyaç duyulan arızalar ortaya çıkabilmektedir.

– Bilgisayarın güçlü bir virüs nedeni ile zarar görmesi,

– Bilgisayarın düşme, kırılma sonrasında zarar görmesi,

– CPU da meydana gelen arızalar,

– Bilgisayarın açılmaması, hiçbir tuşa karşılık vermemesi,

– Bilgisayarın mavi ekran göstermesi,

– Bilgisayarın yavaşlaması ve isteklere karşılık vermemesi,

– Ağ bağlantıları ile ilgili sorunlar,

Bilgisayar donanımında meydana gelen arızalar bilgisayar kullanımını ve yapılacak işleri aksatabilecek durumlardır. Bu tip durumlarda bilgisayar tamirine ihtiyaç duyulduğu düşünülür.

Format atma, işletim sistemi yükleme, virüs programı yükleme, ekran değişimi,

chip değişimi, klavye değişimi, menteşe tamiri gibi bir takım arızaların çözümleridir. Kolay olduğu düşünülse de alanında uzman kişilerce yapılmayan bilgisayar tamiri çözüm aranma yolunda başka sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle karşılaşılacak aksi durumlarda önce güvenilir bir merkezden sorunun aslının nerden kaynaklandığı ve ne olduğu öğrenilmeli daha sonra gereken ne ise yapılmalıdır.

Post Author: admin